Convotherm głównym Partnerem Bocuse d'Or Europe 2020

Z nieskrywaną dumą mamy zaszczyt poinformować, iż byliśmy Głównym Partnerem europejskiej selekcji Bocuse d'Or w Tallinie, jak również wspieraliśmy od samego początku Team Poland w przygotowaniach!

 

16 szefów kuchni Starego Kotynentu zaprezentowało swoje umiejętności kulinarne podczas europejskich finałów w Tallinie w dniach 15-16 października 2020. Na każdym stanowisku świetnie prezentował się nasz piec konwekcyjno-parowy, który był wykorzystany do przygotowania wyjątkowych dań z suma i estońskiej przepiórki. 

Ogromne emocje za nami. I chociaż Polacy nie awansowali do Wielkiego Finału w Lyonie to bez wątpienia dali nam powód do dumy ze swojego występu w Europie. Dimitri Demjanov – Prezydent Bocuse d’Or Europe 2020 podsumowując dwudniowe zmagania powiedział – Dzisiaj wygrała światowa gastronomia.To prawda. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie udało się zorganizować wielki konkurs a polski zespół walczył do końca, nie wycofał się w przedbiegach i dołożył wszelkich starań by zaprezentować się jak najlepiej. Tym razem zabrakło trochę szczęścia, bo umiejętności, motywacja i duch walki był obecny do końca.

Jakub Kasprzaki Patryk Paczkowski w pięknym stylu walczyli podczas europejskiej selekcji Bocuse d’Or w Saku Suurhall w Tallinie przygotowując w ciągu 5 godzin i 35 minutdwa oddzielne dania, oba dla 14 osób: pierwsze to danie vege serwowane wyłącznie na talerzach i wydane po 5 godzinach od rozpoczęcia konkursu - „Gotowany na parze filet z suma z dynią, lokalnymi grzybami, kalarepą, puree z selera i chrzanu oraz baby warzywami” oraz drugie danie z mięsa zaprezentowane na imponującym platerze i wydane 35 minut później a znalazła się na nim: „Przepiórka z borowikami, jajko przepiórcze confit, ziemniaki, sos tatarski, buraki z chrzanem, tartinka z jabłkami i cebulą, seler, kurki i owoce leśne”.

Jesteśmy przekonani, że Team Poland nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Każda partycypacja w międzynarodowych rozgrywkach jest niezwykle ważna i potrzebna polskiej gastronomii. Dlatego mocno trzymamy kciuki!

Poniżej zwycięzcy Bocuse d’Or Europe 2020:
1 miejsce – Norwegia – Christian Andre Pettersen, Restaurant Studio CAP - Sandnes
2 miejsce – Dania – Ronni Vexoe Mortensen, Geranium*** - Kopenhaga
3 miejsce – Szwecja – Sebastian Gibrand, Gastronomi Sveirge

Ponadto do Wielkiego Finału w Lyonie w 2021 roku zakwalifikowały się zespoły,które wywarły największe wrażenie na sędziach: Islandia, Finlandia, Francja, Estonia, Szwajcaria, Węgry i Włochy.
Nagroda dla najlepszego pomocnika – Finlandia
Nagroda specjalna za danie na talerzu – Islandia
Nagroda specjalna za danie na platerze - Francja